+48 91 577 03 21

2018-11-26

Krótka historia powstania lodów


Krótka historia powstania lodów

Mrożone desery znane są już od 3 tysięcy lat. Pierwszymi smakoszami byli Chińczycy. Do Europy dotarły dzięki Arabom, gdzie w X wieku swoją recepturą sorbetów podzielili się z Sycylijczykami. Pierwsza wzmianka o sorbetach w języku polskim pojawiła się w XVII wieku. Ale w książkach kucharskich przepisy o sorbetach w 1783 roku zamieścił Wojciech Wielądko. W 1880 roku Florentyna Niewiarowska w swojej książce kucharskiej zamieściła przepis na typowe lody.

Największe rozpowszechnianie lodów w naszym kraju nastąpiło w okresie międzywojennym. Wtedy też w dużych miastach jak Kraków, Warszawa, Lwów i Poznań zaczęto sprzedawać lody w dwóch waflach z wózków. Pierwsze lody pakowane fabrycznie "Pingwin" wyprodukowano dopiero w latach 1930. W PRL-u najbardziej znane były lody Calypso i Bambino z automatów.

Obecnie w przemyśle spożywczym do szybkiego zamrażania lodów stosuje się ciekły azot. Dzięki niemu skraca się proces mrożenia, ale tym samym zmniejszamy ryzyko zarażenia się bakteriami salmonelli. Dzisiejsze lody mogą poszczycić się bardzo bogatą gamą smaków, strukturą i naturalnością składników. Dostępne są wszędzie i o każdej porze roku.

«powrót